כאבי ברכיים: סינדרום פטלופמורלי

מה הם כאבי ברכיים פטלופמורליים?

 

כאב ברכיים פטלופמורלי הוא מונח רחב לכאבים בחלק הקדמי או החיצוני של הברך. זה עניין נפוץ למדי עבור רבים.

 

המפרק הפטלופמורלי הוא המקום בו הפטלה (כובע הברך) יושבת על עצם הירך. מעקב נכון אחר כובע הברך דורש כוחות מאוזנים. אם כוחו של שריר הארבע ראשי הוא חזק או מתוח מדי, הוא יכול ליצור מתחים לא תקינים לאורך מפרקי הפנים של הפטלה.

 

כוחות מנוגדים והדוקים מאוד יכולים לגרום לפעילות שרירי הארבע ראשי להגיע להארכת הברך הסופית לפני שהרגל פוגעת באדמה בזמן ההליכה. כאשר זה קורה, השריר המרובע לא נח. זה מוביל לשחיקה וכאבי ברכיים בסופו של דבר.

 

פעילות מופרזת יכולה גם להעמיס על המפרק הפטלופמורלי.

 

זה קורה לעיתים קרובות כאשר הפעילות הפיזית מוגברת, כמו אימון לקראת מירוץ, שבו יש לחץ מתמיד וחוזר על הברך. הומאוסטזיס של רקמות תקינות אינו פועל בצורה תקינה והתוצאה היא דלקת. יש אנשים המדווחים על לחיצה או על תפיסת הברך. ניתן להחמיר את התסמינים בפעילויות כמו סקוואטים או טיפוס מדרגות, כאשר יש עומסי דחיסה מוגברים.

 

כאב פטלופמורלי יכול להיגרם על ידי אחד מהגורמים הבאים:

 

  • דחיסה: רצועת איליוטיביאלית מתוחה (להקת IT) ורטינולולום, פטלה מוטית לרוחב, ירידה בגלישה מדיאלית. חוסר היציבות נגרם כתוצאה מפטלה היפר-ניידת.

 

  • חוסר יציבות: נגרם כתוצאה מפטלה היפר-ניידת.

 

  • תפקוד ביומכני: הטייה מוגזמת בכף הרגל, עצם הירך גם.

 

  • סיבוב פנימי, חוסר איזון בשרירים, ואי-התאמה באורך הגפיים.

 

  • טראומה: מנפילה או מפגיעה פתאומית, בלתי צפויה.

 

  • שימוש יתר: אימונים מוגזמים או תנועה חוזרת ונשנית מדי יום.

 

  • נגעים ברקמות רכות: כוללים בורסיטיס, תסמונת רפידות השומן ופגיעות בגיד הפטלי.

 

מה אפשר לעשות כדי לטפל בכאבי ברכיים פטלופמורלי?

ראשית, לכו לרופא כדי לקבל ממנו אבחנה. פיזיותרפיסט מוסמך יכול לעזור לקבוע מהו הגורם האפשרי. רק לאחר מכן ניתן לנקוט בדרך פעולה נאותה, הכוללת: תרגילי חיזוק, תרגילי מתיחה, טיפול בנקודות מסוימות בירכיים. יש הרבה מחקרים המראים כי פעילות גופנית ספציפית יכולה לעזור להפחית ולעיתים קרובות לחסל כאבים בברכיים.